Kimi Bilemez,
    Kimi Bulamaz...

  1. Ana Sayfa
  2. ›
  3. Sosyal Sorumluluk
  4. ›
  5. Bir kez Dokun...
Sosyal Sorumluluk | Bir kez Dokun...

Meme Kanseri Farkındalık Projesi

Meme Kanserinde Erken teşhis hayat kurtarır.

Bir kez Dokun...

"Bir kez dokun", meme Kanserinde erken teşhis için farkındalık yaratmayı amaçlayan sosyal sorumluluk projesidir.

Meme kanseri günümüzde dünyada ve ülkemizde görülen en önemli sağlık sorunlarından biridir. Kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve sıklığı artmaktadır. Meme kanserinin tedavisinde en yüz güldürücü sonuçlar erken teşhis edilen vakalarda görülmektedir. Erken tanıda tarama programları, düzenli olarak yapılan mamografi ve ultrason tetkikleri vaz geçilmez yöntemlerdir. Bunların yanı sıra en çok tanı koydurtan ve farkındalık yaratan yöntemlerden biri kendi kendine meme muayenesidir. Günümüzde pek çok kadın memesinde kitle bularak hekimlere başvurmaktadır. Bu olguların çoğu hissedilebilir büyüklük olan 1,5-2 cm. dolayında olmakta ve erken evrede tanı almaktadırlar. İşte bu nedenle kadınlara kendi kendine meme muayenesini doğru bir şekilde nasıl yapacaklarını öğretmek çok önemlidir. Bu eğitim birçok kurum ve hekim tarafından belirli programlarda verilmekle birlikte hiçbir zaman istenilen yoğunluk ve sayıya ulaşamamaktadır.

Bu düşünceden yola çıkarak kendi kendine meme muayenesi eğitimini kadınlara götürmek ve mümkün olduğunca çok kadına öğretebilmek amacı ile bu projeyi başlattık. Kadınlarımız günlük hayatları ve sosyal programları içerisinde pek çok yerde bu kendi kendine meme muayenesi eğitim modeli ile karşılaşacaklardır. Yapmaları gereken sadece 6-7 dakikalarını ayırmak, eğitim filmini izlemek ve gördükleri şekilde silikon meme modelini muayene ederek kitleleri bulmak olacaktır. Daha sonra kendi muayenelerini doğru şekilde yapacak ve buldukları kitleleri fark edebileceklerdir. Kendi kendine meme muayenesi 20 yaşından sonra her kadına her ay önerilmektedir.
 

eXemedia olarak bu projede;

Web Sitesi  www.birkezdokun.org

İngilizce Çeviriler

Logo Tasarımı

Grafik-Tasarım Hizmetleri

Video Uygulamalar

gerçekleştirdik.

Bizler projemizin adını ‘’ bir kez dokun’’ olarak belirledik. Amacımız hiç olmazsa kadınlara bir kez bile olsa muayeneyi yaptırmak, alışkanlık ve farkındalık kazandırmaktır. Bu sayede erken tanı alan hastalar projemizin en büyük sonucu ve mutluluk kaynağı olacaktır. Günümüzde meme kanserini hekimler değil kadınlar yenecektir.

Destek olun, farkında olun, bir kez dokunun…

Bu proje ile ilgili daha fazla bilgi ister misiniz?

Proje sitesini ziyaret edin.
BirKezDokun.org